logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna exekuce

dotazy, které jsme již zodpověděli

exekuce kontokorent

Dobrý den, chtěla bych vědět, zda je exekutor oprávněn při blokaci účtu vybrat i kontokorent. Domnívám se, že to nejsou mé peníze, ale peníze banky. Jsem-li v právu, jak se bránit?

odpověď

Dobrý den,

ve Vašem případě bych Vám doporučil, abyste si nejprve zkontrolovala, jestli finance z Vašeho kontokorentu byly již zaslány na účet exekutorského úřadu. Jestliže ano, tak poté můžete zkusit zaslat na příslušný exekutorský úřad tzv. vylučovací žalobu, ve které se budete dožadovat, aby finanční prostředky z Vašeho kontokorentu byly navráceny zpět bance, neboť se nejedná o Vaše finance, ale o finance, které jsou ve vlastnictví Vaší banky.   

22. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Exekuce na účty

Dobrý den, asi před 2,5 lety jsem se seznámila s přítelem, který byl a stále ještě je ženatý a má jedno dítě. pouze jsme se scházeli a já mu pomáhala s podnikáním, ve kterém se mu nedařilo a došlo to tak daleko, že má plno dluhů, exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a také obestavené od minulého týdne účty jeho a manželky. Asi před rokem se nastěhoval ke mě, ale z důvodu věčných hádek od ledna 2013 již přespával v kanceláři a sem tam se vrátil ke mě. Od června 2013 již je zpět v rodinném domě, kde žije také jeho manželka s dcerou (již podala žádost o rozvod) a má přítele. já jsem s "přítelem/nepřítelem" také v kontaktu, snažím se mu nějak pomoci s vyřizováním splátkových kalendářů apod. Mám nyní strach, aby tím, že jsme spolu určitou dobu žili a jsme nadále v nějakém sem tam kontaktu, aby mi také nezablokovaly účty nebo nedošla exekuce k rodičům do bytu, kde jsme spolu bývali. Také jsem mu půjčila značnou sumu peněz, na které máme podepsány směnky, ale bohužel mi je nemá z čeho splatit a já nevím, jak s tímto naložit. Prosím o radu, jaké je mé postavení v této situaci? Jsou nějaké možnosti jak ho z dluhové pasti dostat, do které se dostal tím, že mu pozdě platili faktury za odvedené stavební práce, které tehdy dělal na živnostenský list? Založil si s.r.o. ve stavebnictví a snaží se začít znova, ale zjišťuji pořád další a další pohledávky (OSSZ, VZP, FU, úvěry u bank, telefony, inkaso, ČKP, apod....). Jeho rodinný dům už se prodává, ale na uspokojení těchto věcí to stačit určitě nebude...

odpověď

Dobrý den,

strach z toho, že by Vám exekutor zablokoval Váš bankovní účet skrze exekuci Vašeho přítele, mít nemusíte. Exekutor může totiž postihovat pouze účet dlužníka nebo jeho zákonného manžela či manželky. To samé platí i pro exekuční srážky z příjmu.

Co se týká exekučního zabavování movitého majetku v domácnosti, ve které s Vámi dlužník určitou dobu pobýval, tak zde již jisté riziko může být, a to v případě, pokud by s danou adresou Vašeho přítele stále něco spojovalo. Například by mu zde chodila pošta, měl zde hlášené trvalé či přechodné bydliště, nebo by zde měl jméno na zvonku apod. V tom případě by se exekutor mohl domnívat, že se zde Váš přítel stále zdržuje a přechovává svůj majetek. Z toho důvodu bych Vám doporučil podniknout veškeré možné kroky, aby s danou adresou Vašeho přítele nic nespojovalo.

Co se týče postupu vymáhání Vaší pohledávky po Vašem příteli. Doporučil bych Vám mu zaslat písemnou výzvu k úhradě dlužné částky do určitého termínu, který si stanovíte (obvyklá doba je 30 dnů). V případě, že do té doby Vám přítel dlužnou částku neuhradí či se nedohodnete na řádném pravidelném splácení, tak poté můžete podat na přítele k soudu návrh na vydání směnečného platebního rozkazu. Tento návrh se podává ke krajskému soudu, pod který dlužník spadá svým trvalým bydlištěm. Jestliže soud Váš nárok uzná vydáním směnečného platebního rozkazu na osobu Vašeho přítele a tento směnečný platební rozkaz nabude právní moci, tak poté bude mít Váš přítel soudem stanovenou povinnost uhradit celou dlužnou částku. V případě, že tak neučiní, můžete na něj nechat na základě tohoto pravomocného a vykonavatelného směnečného platebního rozkazu vyhlásit exekuci.

Nejefektivnějším řešením zadlužení Vašeho přítele by bylo podání návrhu na oddlužení, tzv. osobní bankrot. Bohužel Váš přítel nesplňuje jednu ze zákonných podmínek pro úspěšné přijetí takovéhoto návrhu, neboť žadatel o oddlužení nesmí mít dluhy pocházející z podnikatelské či živnostenské činnosti. 

23. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

ukončení exekuce

Dobrý den děkuji za radu a mám ještě jeden dotaz jak ukončit exekuci.V roce 2011 mi byl v březnu prodána nemovitost odvolával jsem se proti rozdělení podstaty a v prosinci vśe ukončeno.Dům prodával exekutetor zastupoval věřitele častka exekuce činila 130 000 na LV jsem mél vice exekucí.Ta největší 850000 kde exekutor byl laxní a věřitel si sám dával žadost o přihlášení.Byl plně uspokojen spokojen a již po mne nic nepožaduje.Původní exekutorka na vlastní žádost skončila v září roku 2011. Dlouho se nic nedělo v roce 2012 na začátku jsem měl mozkovou mrtvici v současné době jsem v plném invalidním důchodu a stará se o mne dcera.V polovině roku po vrácení z nemocnice jsem chtěl na katastru nemovitostí vymazat z další nemovitosti exekuci.Chtěli po mne ukončení této exekuce což jsem neměl.Po pátrání na soudu kde mi neporadili mne odkazali na exekutora,který má spis po této exekutorce jaké však bylo mé překvapení tato exekutorka pŕedala spis jinému exekutorovi.V letośním roce po mne chtél tento exekutor další peníze. Podotýkam věřitel byl plně uspokojen a nechce mít s tímto exekutorem nic společného.po návštěvé tohoto exekutora a oznámení,že se obrátím na soud mi sdélil,že bude chtít aspoň uhradit naklady exekuce připadámi to jak Alenka v říši divů.Prní exekutor si vzal peníze vymohl cca 48 000 tis.Druhý exekutor,který prodal nemovitost si vzal odménu 180 000 tis stát DPH 30 000 a véŕitel uspokojen a nastupuje třetí exekutor má veśkeré doklady k exekuci a soud ho exekucí nepověřil a v době kdy byl věřitel uspokojen tento exekutor nebyl exekutorem tak půl roku se nic nedělo.Nevím jak mám dosáhnou ukončení exekuce.Soud na moji žadost jak postupovat nereaguje.Děkuji SD

odpověď

Dobrý den,

pokud byla řádně vyplacena celá jistina dluhu, pro který byl daný výkon exekuce nařízen, i se všemi spojenými náklady a příslušenstvím, doporučil bych Vám, abyste na příslušný exekutorský úřad zaslal návrh na zastavení dané exekuce dle § 268 zákona č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád. Tento svůj návrh zdůvodněte tím, že jistina dluhu, pro který byl daný výkon exekuce nařízen, i s celým příslušenstvím a náklady byla již řádně uhrazena z výtěžku z prodeje Vaší nemovitosti, který proběhl v rámci předešlé exekuční dražby dané nemovitosti a tudíž tím i zanikl důvod, pro který byl výkon rozhodnutí nařízen.

Návrh na zastavení exekuce se podává na příslušný exekutorský úřad, který má danou exekuci na starosti. Nevyhoví-li sám exekutor Vašemu návrhu, měl by jej předat k posouzení příslušnému soudu, který o Vašem návrhu rozhodne. 

19. 8. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

splátky exekuce

Dobrý den, měla bych dotaz, zda-li je exekutor povinnen ze splátek, které mu posílám, nejdříve hradit dluh ( jistinu), nebo si z těchto peněz může hradit nejdříve svoje náklady a další položky a potom teprve splácet můj dluh. Mám podezření, že se tak děje v mém případě. Mám k úhradě celkem 77.036,- Kč, uhradila jsem již 34.000,- Kč a když jsem se před pár dny doptávala, kolik mám ještě doplatit, bylo mi řečeno , že necelých 60.000,- Kč. Úročenou mám částku 32.038,82 Kč od 25.2.2012. Takže se mi nezdá, že bych měla platit ještě tolik peněz. Jedná se o dluh u firmy Home Credit - úvěr. Děkuji za odpověď. Kettnerová Veronika

odpověď

Dobrý den,

exekutor tuto povinnost nemá, neboť v občanskoprávní úpravě bohužel výslovná úprava postupu při splácení dluhu a jeho příslušenství neexistuje. Obecně by ale mělo být rozhodujícím kritériem, zda o započtení plnění na jistinu dlužník žádal, resp. zda vyjádřil vůli zaplatit nejdříve jistinu. Pokud se tak nestalo, mělo by být dle obecných principů plnění započteno přednostně na příslušenství dluhu.

Doporučil bych Vám tedy, abyste na příslušný exekutorský úřad zaslala žádost, aby Vaše plnění šlo přednostně na úhradu jistiny dluhu.  

19. 8. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

ukončení exekuce

Dobrý den chtěl jsem se zaptak jak mám pokračovat.Zasílal jsem dotaz na ukončení exekuce.Napsal jsem exekutorovi a ten postoupil vše soudu.Pak mi prišlo,že nebyly uhrazeny náklady oprávněnému.Oprávněný mi sdělil,že už peníze,které žadal má a že s tím nechce mít nic společného.V této exeuci jsem pronajímal nemovitost,která byla později prodána.Nájemce mi neuhradil poslední nájem kde dala přikaz nevyplacení tohoto nájmu původní exekutorka.Do dnešního dne jsem nedostal žádné vyúčtování této exekuce.Nemovitost byla prodána v březnu roku 2011.Původní exekutorka skončila na vlastní žádost v září roku 2011.Tento exekutor nastoupil v květnu 2012 a do té doby ani soud nevěděl kde je spis.Děkuji

odpověď

Dobrý den,

pokud Váš návrh na zastavení exekuce byl předán k exekučnímu soudu a ten jej odmítl z důvodu toho, že nebyly uhrazeny veškeré náklady oprávněné strany, můžete se zkusit proti tomuto zamítnutí Vašeho návrhu na zastavení exekuce odvolat.

Pokud, jak říkáte, Vám oprávněná strana sdělila, že již inkasovala veškeré finance, které po Vás požadovala, bude potřeba tento fakt soudu nějakým způsobem doložit. Například písemným čestným prohlášením oprávněné strany o tom, že již jí bylo vše uhrazeno, a to jak celá jistina dluhu, tak i veškeré náklady. Je vhodné, aby takovéto čestné prohlášení oprávněná strana ještě opatřila svým ověřeným podpisem.

Celé odvolání i s připojeným čestným prohlášením oprávněné strany pak zašlete na adresu příslušného soudu.

19. 8. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz