internetová dluhová poradna promlčecí lhůty
dotazy, které jsme již zodpověděli
Vyporadani sjm
Preji dobry den a prosim o Vas nazor . Po 45 letech manzelstvi a 25 letech podnikani jsem pro opakovane nevery manzela, jeho vulgarni chovani a neprispivani na spolecne bydleni podala Zadost o rozvod. Pri dohledavani potrebnych dokladu jsem nasla doklady o prevodu vysokych sestimistnych castek ze soukr uctu manzela cizi osobe a Smlouvu o pujcce, ktera nebyla nikdy vracena. Jelikoz doklady jsou z r 2010, zaloba podana nebyla, manzel vse popira, transakce probehla stejne jako jine bez meho vedomi a souhlasu. Nevim zda prichazi v uvahu pri vyporadani Sjm promlceni i mezi manzeli, pripadne jak postupovat abych alespon cast z takto zproneverenych prostredku patricich do Sjm dostala v ramci vyporadani . Dekuji za odpoved, zajima me Vas nazor, jelikoz nazory advokatu se ruzni. S pozdravem Cejkova
odpověď
Dobrý den,
doporučovala bych Vám, aby jste vypořádání SJM řešila soudní cestou za pomoci advokáta. Konečné rozhodnutí bych tedy nechala na soudu, pokud se nemůžete dohodnout.
S pozdravem
01. 8. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
jak dlouho může věřitel vyhrožovat??
Dobrý den. chtěl bych se zeptat, jestli je nějaká zákonná doba, po kterou může věřitell vyhrožovat soudem a různými poplatky soudními z toho pak plynoucími, a stále narůstá penále a oni schválně jen vyhrožují, ale na soud to prostě snad nedají. Totiž víme, že je to promlčené, ozvali se až po pěti letech, ale právník nám řekl, že máme počkat, až příjde soudní příkaz a potom máme uplatnit námitku promlčení. Jenomže my se nemůžeme toho soudního příkazu dočkat. Pujde to takhle donekonečna, že se budou jen vyhrožovat?? Existuje nějaká lhůta, do kdy oni to prostě na ten soud musí podat??
odpověď
Dobrý den,
obávám se, že žádná zákonná doba ohledně délky vyhrožování bohužel není. Váš věřitel si je zřejmě vědom promlčení pohledávky a snaží se Vás znejistit.
S pozdravem
24. 8. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
vymáhání dluhu
V roce 2013 zemřela moje matka,se setrou jsme zdědili dluhy které jsem zaplatil sám.Sestra byla ve finanční tísni a a řekla že mě peníze vrátí jak na tom bude líp.Do dnešního dne jsem nedostal od ní ani korunu. Chci se zeptat jestli má smysl od ní peníze vymáhat soudní cestou a jestli už není prošlá promlčecí lhůta.
odpověď
Dobrý den,
je na Vašem zvážení, zda budete daný dluh po své sestře vymáhat. Námitku promlčení musí u soudu uplatnit Vaše sestra. Rovněž záleží na tom, na základě čeho budete daný dluh vymáhat, zda máte uzavřenou nějakou smlouvu se svou setrou, na základě které by jste si mol obstarat exekuční příkaz a poté by mohl být tento dluh vymáhán exekučně.
S pozdravem
26. 8. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
promlčecí lhůta k vrácení peněz
Dobrý den,prosím Vás o radu. Pracoval jsem jako realitní makléř.V březnu 2012 jsem prodával rodin.domek.Kupující mi složila provizi s tím,že uvedený domek koupí.Dne 14.6.2012 byla podepsána smlouva o budoucí kupní smlouvě mezi prodávajícím a kupující.Kupní smlouva nebyla dokončena,jelikož kupující neměla dostatek financí.Proto bylo řízení zastaveno.Vzhledem k tomu,že jsem byl nucen odmítnout jiné zájemce,ponechal jsem si uhrazenou provizi jako odškodnění.Nyní je ve hře nebezpečí soudu o vrácení provize.Jakou mám neději na promlčení?
odpověď
Dobrý den,
co se týče délky promlčecí doby, tak záleží na tom, jak protistrana po Vás vymáhala dluh, to znamená, zda Vás urgovala a požadovala po Vás vrácení peněz s tím, že po neúspěších z jejich strany celou záležitost chtějí předat soudu.
Pokud tak nečinila, je na Vás, aby jste u soudu vznesl námitku promlčení a to Vy sám, jinak k tomu nebude soud přihlížet.
S pozdravem
20. 9. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
promlceni dluhu
Dobry den, mam dotaz...mamce v roce 2016 prisla pohledavka o zaplaceni ktera vznikla v roce 2010, nikdo ji neupozornil zadna posta nic az ted se ozvali...co muzou? Neni to uz promlcene? Dekuji
odpověď
Dobrý den,
pokud si je Vaše maminka jistá, že tento její dluh po n í nikdo od roku 2010 nevymáhal, tak by měl být promlčenáý Jde však i o to, že většina dlužníků mění bydliště, stěhuje se a neudává adresy, kam mu má být doručena pošta, poštu nevyzvedává a myslí si, že pokud nic nepřebral, že se jej to netýká a že dluh bude po nějaké době promlčen.
Pokud tady má vaše maminka i na dále za to, že dluh je promlčen, měla by podat u soudu námitku promlčení.
Na závěr bych chtěla dodat, že se bavíme se o standartní situaci, jelikož z daného dotazu nemohu tušit, zda Vaše maminka nepodepsala např. uznání dluhu...
S pozdravem
09. 1. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.
poslat dotaz