logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna exekuce

dotazy, které jsme již zodpověděli

Sloučení exekucí přesahující částku 10000 Kč

Prosím o radu mám 5 exekuci a jsem důchodce pobírající starobní důchod ve výši 9523 Kč. Měsíčně platím 3500 Kč exekutorům,je to pro mě neúnosná částka.Jsem diabetik který si dost platí za léky a nic moc mi nezůstává na jídlo když vše zaplatím i s nájmem.Děkuji za radu

odpověď

Dobrý den,

možným řešením Vašeho předlužení by mohlo býti podání návrhu na oddlužení ke Krajskému soudu. Avšak je nutno říci, že žadatel, aby jeho návrh na oddlužení byl úspěšně přijat, musí splňovat celou řadu zákonem stanovených podmínek. Mezi ty nejzákladnější patří:

 

  • Mít prokazatelně trvalý příjem. Tím je zejména myšleno být řádně zaměstnán a mít platnou pracovní smlouvu, či pobírat starobní nebo invalidní důchod apod.
  • Být schopen uhradit alespoň 30% ze všech nezajištěných dluhů. Příjem žadatele o oddlužení musí být v odpovídající výši vůči celkové výši jeho zadlužení. To, zdali tuto podmínku žadatel splňuje, se dát zjistit pomocí výpočtu nezabavitelné částky a částky, kterou lze strhávat.
  • Žadatel o povolení oddlužení se musí nacházet ve stavu úpadku či hrozícího úpadku. Úpadek definuje insolvenční zákon jako stav, kdy jedinec má více než jednoho věřitele, jeho závazky jsou více jak 30 dní po době splatnosti a je očividné, že ze svého příjmu a majetku není schopen tyto své závazky řádně splácet či je plně uhradit.
  • Nesmí se jednat o dluhy z podnikatelské činnosti, ani být podnikatelem.
  • Žadatel nesmí být v posledních 5 letech odsouzen pro trestný čin majetkové či hospodářské povahy.

 

V případě zájmu si můžete dohodnout termín schůzky v naší poradně, kde bychom s Vámi provedli přezkoumání Vaší celkové situace a zjistili, zdali splňujete veškeré podmínky pro úspěšné přijetí návrhu na oddlužení.

Termín schůzky si můžete dohodnout na kontaktních telefonních číslech, která jsou uvedena na internetových stránkách naší poradny v záložce kontakty.

07. 5. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Pověření soudního exekutora

Dobrý den, v roce 2012 jsem obdržel žalobu od pojišťovny, za to, že nebyly uhrazeny poplatky, ke kterým se má matka zavázala, když mi sepisovala úrazové pojištění (na mé jméno). Nejhorší je na tom, že mi ji založila za mými zády a můj podpis je padělaný, jenže to se těžce doloží. Okresní soud vydal usnesení, ve kterém jsem byl zavázán zaplatit snížené náklady řízení. Po roce mi přišlo pověření soudního exekutora, aniž by mi sdělil jakou pohledávku má vymáhat. Nicméně spojil jsem se s nimi a odpověděli mi, že jsem zaplatil jen 3/4 částky, ke které mě soud zavázal. A tak bych se chtěl zeptat, jestli z toho jsou taktéž úroky nebo jestli se jedná jen o tu částku, kterou jsem nezaplatil. A dále bych se chtěl zeptat, když mi zablokovali účet, na který mé babičce chodí nezabavitelná částka z insolvence a na tuto částku nemá nárok se k ní jak dostat, zdali se dá požadovat odškodné za to, že jí neoprávněně zadržují její jediný měsíční příjem. Předem děkuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem

odpověď

Dobrý den,

úroky běží z jistiny dluhu a ne z nákladu na jejich vymáhání. Tedy jestliže daná dlužná částka nacházející se v exekuci je za neuhrazené náklady soudního řízení, tak poté z takovéhoto dluhu úroky neběží. Avšak tento dluh je navýšen o odměnu exekutora a o náklady exekuce.

Co se týče dotazu ohledně Vašeho exekučně zablokovaného účtu, musím bohužel říci, že zde exekutor postupoval v souladu s exekučním řádem, který mu umožňuje obstavit dlužníkův bankovní účet. Fakt, že na daný účet chodí Vaší babičce nezabavitelná částka, bohužel na věci nic nemění, neboť celý účet je vlastnictvím dlužníka a jako takový je postižitelný.

Nicméně bych Vám doporučil, abyste navštívil pobočku své banky, u které máte vedený daný účet. Zde pak můžete požádat o vyplacení nezabavitelné částky a to na základě § 304b zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Výše této nezabavitelné částky je rovna dvojnásobku životního minima, což činí částku ve výši 6 820 Kč. Tento nárok lze uplatňovat pouze jednou.

Dále tedy Vaší babičce doporučuji, aby změnila bankovní účet, na který jí bude zasílána její nezabavitelná částka z insolvence. Případně se dohodnout, aby jí daná suma byla zasílána ne na účet, ale prostřednictvím poštovní složenky.   

08. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

exekuce

Dobrý den zajímá mne jediné, jsem v dluhové pasti už nějakou tu dobu.Ke vší smůle jsem se stal invalidou a při všech problémech zkončil na ulici.Zají má mne jediné.Je mi schopen někdo pomoci řešit exekuce? Chci se vrátit do života a žít tak jako dříve.Dluhy mi narustají každým dnem a zplácím po 300 kč protože víše důchodu je 4156 kč potřebuji učinnou pomoc děkuji.Mám kamarády a známé samozřejmě ale nikdo mi není schopen pomoci mám dítě posílám alimenty kluka navštěvuji ale o tom ten život přeci není.Dejte mi naději vrátit se zpět do života.dlužím cca 350 000 více společnostem.Musí přeci existovat někde pomoc nebo se pletu?

odpověď

Dobrý den,

podle toho jak popisujete svou současnou tíživou životní situaci, bude asi nejspíše jediným účinným řešením Vašeho zadlužení pokusit se podat návrh oddlužení, tzv. osobní bankrot. Žadatel o oddlužení musí splňovat celou řadu zákonem stanovených podmínek. Mezi základní podmínky patří následující:

 

  • Mít prokazatelně trvalý příjem. Tím je zejména myšleno být řádně zaměstnán a mít platnou pracovní smlouvu, či pobírat starobní nebo invalidní důchod.
  • Být schopen uhradit alespoň 30% ze všech nezajištěných dluhů za pět let. Příjem žadatele o oddlužení musí být v odpovídající výši vůči celkové výši jeho zadlužení. To, zdali tuto podmínku žadatel splňuje, se dát zjistit pomocí výpočtu nezabavitelné částky a částky, kterou lze strhávat.
  • Žadatel o povolení oddlužení se musí nacházet ve stavu úpadku či hrozícího úpadku. Úpadek definuje insolvenční zákon jako stav, kdy jedinec má více než jednoho věřitele, jeho závazky jsou více jak 30 dní po době splatnosti a je očividné, že ze svého příjmu a majetku není schopen tyto své závazky řádně splácet či je plně uhradit.
  • Nesmí se jednat o dluhy z podnikatelské činnosti.
  • Žadatel nesmí být v posledních 5 letech odsouzen pro trestný čin majetkové či hospodářské povahy.

 

Podle toho jak popisujete svou současnou situaci, bohužel nesplňujete podmínku prokazatelného příjmu v odpovídající výši vůči výši Vašeho zadlužení.

Z toho důvodu bych Vám doporučil, abyste se nyní především soustředil na nalezení nějaké stálejší formy přivýdělku, který společně s Vaším invalidním důchodem by již mohl dosáhnout takové výše, že budete naplňovat již zmíněnou podmínku úhrady alespoň 30 % ze všech nezajištěných dluhů za pět let.

Jakmile se Vám podaří tento přivýdělek naleznout, doporučil bych Vám kontaktovat nejbližší občanskou poradnu ve Vašem bydlišti, která by Vám měla být schopná pomoci vyhotovit návrh na oddlužení. Tento návrh na oddlužení se zasílá ke krajskému soudu, pod který spadáte svým trvalým bydlištěm.  

11. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

exekutor ně odstavil bankovní účet ohledně dluhu manžela

Dočetla jsem se,že mě banka z mého odstaveného účtu vyplatí jednorázově dvojnásobek životního minima (6820,-Kč). Zajímalo by mne, jestli se k této částce připočítává vyživovací povinost. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den,

k této částce se nepřipočítává vyživovací povinnost. Odpočet za vyživované osoby se zahrnuje do srážek z příjmu a ne do vyplacení nezabavitelné částky z bankovního účtu.

15. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

výplata dvojnásobku živ. minima

Dobrý den, je možné využít práva na vyplacení dvojnásobku životního minima měsíc poté, co jsem tak již učinil, nicméně v rámci jiného ex. řízení ? ( předchozí exekuční řízení bylo mezitím ukončeno domplacením pohledávky) V bance mi tvrdí, že to možné není, ale po přečtení zákona mám pocit, že to není pravda. Děkuji za odpověď Hezký den

odpověď

Dobrý den,

pokud se jedná o zcela nové exekuční řízení a jemu předcházející exekuční řízení řádně zaniklo, měl byste mít opět právo v rámci tohoto nového exekučního řízení žádat po své bance vyplacení nezabavitelné částky z Vašeho exekučně obstaveného účtu, tj. částku ve výši dvojnásobku životního minima.    

18. 7. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz