logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna exekuce

dotazy, které jsme již zodpověděli

Dluhy z podnikání

V r.2001 jsem skončil podnikání s dluhy, konkursní řízení jsem vyhlásil sám na sebe skončilo 2005, nepokrylo závazky, jsem rozvedený mám tři děti jedno dítě žije u mě. Po letech se nějaké dluhy promlčely ale FÚ,VZP,OSSZ ne. Výše dluhů je asi 600 tis. Nezůstalo nám nic na mzdu mám hromadu exekucí, z toho co vydělám tak tak dáme dohromady na jídlo, bydlíme se synem (14 roků) v městském bytě 1+1. Už je to hodně roků někdy mi to bere sílu, zdraví už není co bývalo. Vím že z toho není cesty ven jen jsem se chtěl zeptat jestli Vás něco nenapadne,... samozřejmě že nic nečekám. S pozdravem erik46

odpověď

Dobrý den,

Obávám se, že momentálně za Vaší současné situace není žádné efektivní řešení možné, neboť osobní bankrot vyhlásit nemůžete, jelikož máte dluhy z podnikatelské činnosti. Možnost vzít si u banky velký úvěr, který byste použil na vyplacení všech exekucí, taky není schůdná, neboť za současné Vaší situace jste pro banky rizikovým klientem a žádná banka by Vám daný úvěr nejspíše neposkytla. Otázkou je taky, zdali byste byl schopen ze své příjmu případný úvěr řádně splácet a nedostal se tak ještě do větší problémů se zadlužením. Úvěr u nebankovních společností, které tak důsledně neprověřují bonitu klienta jako banky, bych Vám rozhodně nedoporučoval. Nejspíše by Vás dostal ještě do větších potíží.

18. 3. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Může zablokovat exekutor účet mé dceři?

Dobrý den,mám dceru která studuje na střední škole.Má svůj účet na který jí posílám peníze a ona si pak vše hradí.Dcera má 16 let.Chci se zeptat,zda je možné aby jí exekutor účet zmrazil(já mám exekuci a můj účet už zmrazil),protože je má dcera.Díky moc za odpověď

odpověď

Dobrý den,

exekutor nemůže zablokovat účet Vaší dcery, neboť exekutor může postihovat pouze majetek a příjem, který spadá do majetkové podstaty dlužníka nebo jeho zákonného manžela či manželky. Jelikož daný bankovní účet je psán na osobu Vaší dcery, je tedy pouze výlučným vlastnictvím jí a nemůže být tedy skrze Vaši exekuci postihnutelný.

27. 3. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Oprávněná exekuce?

Dobrý den,mám dotaz. Asi před třemi lety mi přišel domů dopis,že můj dluh u GE Money Bank postoupila banka nějaké vymahačské firmě. Když jsem volal do banky,nikdo mi nevěděl říct o jaký dluh jde,a vymahačská firma se žádná neozvala. Teď mi přišla exekuce na tento dluh,ale není tam napsáno za co ten dluh je. Když jsem se probíral papírama a hledal jestli jsem někdy měl něco u GE Money Bank,tak jsem nikde nenašel ani zmínku,takže mě zajímá jestli se můžu nějak bránit. Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den,

v případě, že jste si jistý, že vůči oprávněné straně jste nikdy neměl žádný dluh, můžete se pokusit proti dané exekuci bránit návrhem na zastavení výkonu exekuce dle § 268 občanského soudního řádu. Tento návrh se všemi důkazními dokumenty je nutné podat do 15 dnů od doručení exekučního titulu a to na příslušný exekutorský úřad, který byl výkonem dané exekuce pověřen. V případě, že exekutorský úřad Váš návrh na zastavení exekuce neuzná, postoupí jej exekučnímu soudu, který o celé exekuci rozhodoval a ten pak celý Váš návrh posoudí a vydá konečné rozhodnutí.  

V daném návrhu je nutno uvést: Čeho se domáháte, tj. zastavení dané exekuce, z jakého důvodu se toho domáháte, tj. že daný dluh vůči oprávněné straně neexistuje a v neposlední řádě budete muset toto své tvrzení prokázat, což bude asi nejtěžší část celého návrhu.  

12. 4. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

exekuce

Dobrý den, máme více exekucí a nezvládame je splacet mužeme požádat o jejich sloučení? Ja jsem bez práce a z jednoho platu sotva vyžijem.Nebo je neaké jiné řešení jak sa z té situace dostat?Děkuji .

odpověď

Dobrý den,

sloučení exekucí upravuje novela exekučního řádu platná od 1. 1. 2013 a to v § 37 odst. 4., ve kterém stojí, že v případě, že má povinný (tj. dlužník) více exekucí vedených na svou osobu, může podat návrh na jejich sloučení. Návrh se podává k exekučnímu soudu, tj. k soudu, který rozhodl o výkonu daných exekucí. Žadatel musí splňovat následující podmínky:

 

  • Jsou proti němu vedeny alespoň 2 exekuční řízení.
  • Předmětem jednotlivých spojovaných exekučních řízení jsou dlužné částky, které jsou v bagatelní výši. Tuto výši upravuje § 202 odst. 2 občanského soudního řádu a stanovuje ji jako částku do 10 000 Kč. To znamená, že každá ze slučovaných exekucí byla nařízena pro dlužnou částku, jejíž jistina nepřesahuje 10 000 Kč.

23. 4. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

exekuce

Dobrý den mám dotaz ohledne exekucí.Manžel pracuje a má exekuce na plat, ja jsem vedená na prac.uř. nemám žádny příjem.Máme mandatní smlouvu z jednou oddlužovací spol.Muže más tá společnost ochránit pred exekutori?

odpověď

Dobrý den,

Obávám se, že fakt, že máte uzavřenou mandátní smlouvu s oddlužovací společností, nijak nezabrání v samotném výkonu exekuce, neboť usnesení o exekuci je pravomocné a vykonavatelné soudní rozhodnutí, které se řídí exekučním řádem, případně občanským soudním řádem a zastavení jeho výkonu lze provést jen ze zákonem udávených důvodů, které jsou uvedeny § 268 Občanského soudního řádu.

Před výkonem exekuce také chrání zahájení insolvenčního řízení a úspěšné povolení oddlužení krajským soudem. Aby návrh na oddlužení byl u krajského soudu úspěšně přijat, musí žadatel o oddlužení splňovat celou řadu zákonem stanovených podmínek. Mezi základní podmínky patří zejména:

 

  • Mít prokazatelně trvalý příjem. Tím je zejména myšleno být řádně zaměstnán a mít platnou pracovní smlouvu, či pobírat starobní nebo invalidní důchod.
  • Být schopen uhradit alespoň 30% ze všech nezajištěných dluhů. Příjem žadatele o oddlužení musí být v odpovídající výši vůči celkové výši jeho zadlužení. To, zdali tuto podmínku žadatel splňuje, se dát zjistit pomocí výpočtu nezabavitelné částky a částky, kterou lze strhávat.
  • Žadatel o povolení oddlužení se musí nacházet ve stavu úpadku či hrozícího úpadku. Úpadek definuje insolvenční zákon jako stav, kdy jedinec má více než jednoho věřitele, jeho závazky jsou více jak 30 dní po době splatnosti a je očividné, že ze svého příjmu a majetku není schopen tyto své závazky řádně splácet či je plně uhradit.
  • Nesmí se jednat o dluhy z podnikatelské činnosti, ani být podnikatelem.
  • Žadatel nesmí být v posledních 5 letech odsouzen pro trestný čin majetkové či hospodářské povahy.

26. 4. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz