logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna exekuce

dotazy, které jsme již zodpověděli

Navýšení exekuce

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak to funguje s exekucí a jejím navýšení. Mám exekuci 10 000,- od UPC a exekutorský úřad mi ji navýšil na 20 000,- je to 100% navíc. chápu že musí z něčeho vydělat ale tolik? jsem na sociální podpoře a nemůžu splácet více jak 150,- měsíčně a po více jak roce splácení se částka snížila jen o pár korun. Jak to vlastně je? Částka se pořád nějak navyšuje nebo nabívá nějaký úrok? Vždyť to není banka. A ještě k tomu mám na jednu a tu stejnou věc druhou exekuci ale tam už je částka 50 000,- to už je 500% navíc. Děkuji za radu nebo nějaké vysvětlení

odpověď

Dobrý den,

náklady exekuce se skládají z náhrady hotových nákladů, odměny exekutora a s DPH. Náhrada hotových nákladů je stanovena paušální částkou, která je ve výši 3 500 Kč. Pokud náklady soudního exekutora, při vymáhání dlužné částky, přesáhnou tuto základní paušální částku, může být tato částka o daný přesah navýšena. Avšak máte právo se dožadovat, aby Vám soudní exekutor toto navýšení zdůvodnil a doložil. Odměna exekutora se řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb. Pokud jistina dluhu činí částku do 3 000 000 Kč, pak poté odměna soudního exekutora je 15 % z dané částky, nejméně však 3 000 Kč.

Pokud nesouhlasíte s výší nákladů exekuce, máte právo po obdržení exekučního příkazu k úhradě nákladů exekuce vznést proti daným nákladům námitku. Daná námitka proti výši nákladů exekuce se zasílá na příslušný exekutorský úřad a to do 8 dnů od obdržení příkazu k úhradě nákladů exekuce. V případě, že exekutor Vaši námitku zamítne, má za povinnost jí předat k exekučnímu soudu, který celou věc přezkoumá. 

06. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

otec a pujčky

Dobrý den..chci se zeptat..otec má dluhy a neplatí je,,,mě teď strhavají z účtu peníze a to s ním už nebydím a nemám nic společného..a nikde nejsem uvedeny jako ručitel nebo něco takového,,můžete mi prosím poradit co mám dělat?? děkuji

odpověď

Dobrý den,

pokud opravdu v daném dluhu Vašeho otce, za který je na něj vyhlášena exekuce, nefigurujete jako věřitel či spoludlužník a v exekučním titulu figuruje jako povinný pouze Váš pan otec, pak poté bych Vám ještě doporučil zkontrolovat, zdali daný bankovní účet, který je exekučně postihovat, skrze exekuci Vašeho pana otce, je psán na Vaši osobu nebo na osobu Vašeho otce. Neboť pokud by vlastníkem daného bankovního účtu byl Váš otec, pak je tento bankovní účet skrze jeho exekuci postihnutelný a tím i veškeré finance na něm.

Pokud však daný bankovní účet je psán na Vaši osobu a je postihován exekucí skrze exekuci Vašeho otce a Vy v daném exekučním titulu nefigurujete jako další povinný, pak poté je takovýto postup exekutora v rozporu se zákonem, neboť exekutor smí postihovat pouze bankovní účet dlužníka, nebo jeho zákonného manžela či manželky, v případě že dluh vznikl za doby trvání manželství.

Proti takovémuto postupu exekutora se můžete bránit návrhem na zastavení exekuce, ve kterém jako důvod uvedete, že daný bankovní účet je Vaším majetkem a ne majetkem povinného a tudíž nelze jej postihovat na základě exekuce Vašeho otce. Daný návrh se zasílá na příslušný exekutorský úřad a to do 15 dnů ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o důvodu k zastavení dané exekuce. 

06. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Exekuce v případě prohlášení o společné domácnosti

Dobrý den s partnerem máme každý jiné trvalé bydliště a máme spolu dítě. Chtěli bychom využít daňovou slevu na dítě v jeho zaměstnání, je k tomu ale potřeba čestné prohlášení o společné domácnosti na mojí adrese trvalého bydliště. Přítel má exekuci, a já mám strach že pokud mu toto prohlášení dám, bude hrozit exekuce i mě. je to možné?

odpověď

Dobrý den,

pokud s Vaším přítelem obýváte společnou domácnost, pak poté exekutor může vykonávat mobilní exekuci v dané domácnosti, neboť exekutor smí provádět exekuci majetku jak tam, kde dlužník má trvalé bydliště, tak i tam, kde je o něm všeobecně známu, že se reálně zdržuje či se lze domnívat, že by na daném místě mohl přechovávat svůj majetek.

V takovémto případě by se mohlo stát, že pokud by exekutor navštívil Vaši domácnost, nebo adresu trvalého bydliště, na kterou by se nechal přítel přepsat, mohl by exekutor zabavit i majetek, který není v jeho vlastnictví, ale je Váš.

V takovémto případě je nutné exekutorovi prokázat, že daný majetek není dlužníka, ale Váš. Například účtenkami, kupními smlouvami či fakturami na Vaše jméno, nebo pokud byl daný majetek hrazený platební kartou, tak účtenkou, kde je uvedeno číslo Vašeho účtu a platební karty. Jako důkazní prostředek se dá také použít svědecká výpověď. Například souseda nebo rodinného známého. Avšak ta nemá takovou váhu jako písemná dokumentace a většinou je exekutorem považována za účelovou.

Pokud exekutor i tak Váš majetek zabaví, máte právo do 30 dnů podat na příslušný exekutorský úřad návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu exekuce. V daném návrhu je nutné uvést, u kterých věcí se toho přesně dožadujete, z jakého důvodu, tj. že jsou Vašim majetkem a ne majetkem dlužníka a přiložit dokumentaci prokazující Vaše vlastnictví k daným věcem.

V případě, že exekutor Váš návrh zamítne a věci Vám nevrátí, máte právo, dle § 267 Občanského soudního řádu ve spojení s § 68 Exekutorského řádu, podat do 30 dnů od jeho rozhodnutí tzv. vylučovací žalobu. Ta se podává k soudu, který o dané exekuci rozhodoval. V takovéto žalobě jste žalující stranou a žalovanou stranou není exekutorský úřad, ale oprávněná strana – věřitel. K vylučovací žalobě opět připojte veškerou důkazní dokumentaci prokazující Vaše vlastnictví.

Zároveň písemnou cestou informujte daného exekutora o tom, že jste podali vylučovací žalobu, neboť dokud soud ve věci nerozhodne, nesmí exekutor prodat majetek, na nějž se vylučovací žaloba vztahuje.

06. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

mzda jako jediný zdroj příjmu a zablokování účtu

Dobrý den. Jsem ve velmi tíživé situaci a vůbec nevím, jak ji mám řešit. Mám zablokovaný účet vzhledem k mým starým dluhům z podnikání, nevlastním žádný majetek a mzda je jediným mým příjmem, na kterém jsem zcela závislá, banku jsem požádala o vyplacení dvojnásobku životního minima, ale co teď dál??? Měla jsem snahu dobrovolně navíc splácet jednu exekuci, abych předešla zablokování účtu, bohužel jiný exekutor mi účet opět zablokoval. Momentálně jsem v situaci, kdy dlužím dohodnutou splátku z jednoho exekučního příkazu, jednu úhradu za užívaní bytu..., v tomto týdnu mi byla málem odpojena elektřina, musela jsem do třech dnů uhradit dlužné zálohy, tudíž mi zůstalo už jen velmi málo finančních prostředků na to, abych měla za co jíst, podle zákona už nemám nárok na vyplacení další mzdy ani životního minima z mého účtu. Budu Vám velmi vděčná, pokud mi budete moci poskytnout jakoukoli radu, která mi pomůže mou situaci řešit. Dovoluji si zaslat několik dotazů a předem děkuji za odpověď. - jak mohu dosáhnout odblokování účtu? zaměstnavatel jinak než na běžný účet mzdu nevyplácí - co mám udělat, aby se ze mne nestal bezdomovec, abych mohla chodit do práce a tak aspoň částečně splácet svoje dluhy, každý měsíc zaplatit nájem a mít se za co najíst... - existuje nějaká organizace, která by mi byla ochotna pomoci řešit mou situaci nemám žádné finanční prostředky, abych se mohla obrátit na placené právní poradenství Ještě jednou děkuji a přeji hezký den Silvie J.

odpověď

Dobrý den,

pokud Vám Váš zaměstnavatel nechce vyplácet Vaši mzdu jinak než převodem na bankovní účet, pak poté bych Vám doporučil, abyste si nechala Vaši mzdu zasílat na bankovní účet osoby, ke které máte důvěru, např. na účet Vašich rodičů, sourozenců či dobré kamarádky. Tato osoba by Vám pak Vaši mzdu předávala v hotovosti.

Jako organizaci, která by Vám mohla pomoci při řešení Vaší tíživé životní situace, bych Vám doporučil bezplatnou občanskou poradnu Pod křídly, která sídlí ve Valašském Meziříčí. Pro dohodnutí si osobní schůzky v této občanské poradně uvádím níže internetový odkaz na její kontaktní údaje.

 

Občanská poradna Pod křídly:

 

http://www.podkridly.cz/poradna/kontakt/

 

10. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Aleš Jaroš

exekuce na ucet

Dobry den,muj manzel dostal exekuci ma na ucte minus 20 tisic a udelili i na muj ucet minus 20 tisic co mame udelat seberou nam cele vyplaty a mame dve deti ja jsem na matersky jak mam uzivit deti kdyz nam vemou vsechno poradte prosim.Děkuji

odpověď

Dobrý den,

doporučil bych Vám i Vašemu panu manželovi, abyste se se svým zaměstnavatelem dohodli o změně formy výplaty Vaší mzdy, a to buď to v hotovosti, nebo prostřednictvím poštovní složenky. Další možnosti je si nechat zasílat Vaši mzdu na bankovní účet osoby, ke které máte důvěru, např. na účet rodičů, sourozenců apod. Tato osoba by Vám pak poté Vaši mzdu vybrala ze svého bankovního účtu a předala v hotovosti.  

13. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz