internetová dluhová poradna problémy s bydlením
dotazy, které jsme již zodpověděli
Darování nemovitosti nezletiletému synu
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodinného domu, který chceme darovat našemu nezletilému synu. Máme momentálně na sebe psané dva rodinné domy a jednu rozestavěnou stavbu, všechno v SJM, v jednom bydlíme a v druhém bydlí rodiče manželky. Dům ve kterém bydlíme a rozestavěná stavba jsou zatíženy hypotékou. Z obavy možnosti v případě nesplácení a následné exekuce se chci zeptat, když rodinný dům, ve kterém bydlí rodiče manželky darujeme svému nezletilému synu, se tím stane nedotknutelný v případě možné exekuce na náš zbývající majetek. Děkuji.
odpověď
Dobrý den,
pokud převedete svou nemovitost, která neslouží jako předmět zajištění Vašich závazků, na svého nezletilého syna, bude takováto nemovitost nepostižitelná skrze Vaši případnou exekuci, neboť exekucí je postižitelný pouze majetek dlužníka anebo majetek spadající do společného jmění manželů.
Avšak je nutné dodat, že je vhodné, aby tento převod majetku byl proveden v době, kdy nemáte problémy se splácením svých závazků, či Vám nehrozí uvalení exekuce na Vaši osobu. V opačném případě by mohl příslušný věřitel celý převod napadnout a to z důvodu toho, že by jej považoval za účelové odklonění majetku, kterým dochází ke krácení věřitele.
12. 9. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
jak donutit byvalou manzelku,aby se odhlasila z trvalaho bydliste
dobry den ,pritel mel predemnou manželku bydleli spolu u rodicu pritele ta ma do ted trvalou adresu i po rozvodu!!rozvedeni jsou od brezna 2013,a slíbila ,ze se odhlasi az budou rozvedeni,a to se neuskutečnilo,na obecnim urade nam rekli ,ze mame podat spravni rizeni.tak kam mame jit ,na urad ??je to na evidenci obyvatel??jo a na obecnim urade nam ještě rekli ,ze tam byvala manželka volala z toho duvodu,ze se odhlasuje z placeni popelnic a tak proc se rovnou neodhlásila?my vime asi proc ,protože si nabrala půjčky na sebe a ne male,pekne to skace ty upomínky a ty dluhy!!!!tak proto se neodhlásila,aby tady mel peklo z exekutoru pritel,ona je pekne vycurana a vi ,ze na ni nemuzou je jakoby samoživitelka ma dve deti /15/10let v podnajmu,a co by ji zabavili a hlavne dela na cerno ,nemá ucet tak si ji nezjistej!!!ale snad se vse pak obrati v dobrem a ona na to taky dojede az deti budou velke a pak to by nebylo ,aby se na ni neprislo!!!!dyt musí si platit zdravotni atd.ted se bojime ,aby sem neprisli exekutori,protoze tu ma trvalou adresu,uz tu byli dvakrát,a hlavne nemuzem dokázat uctenkama co je jeji atd a ja pritelkyne pritele sem se nastehovala s nabytkem,a taky nemam zadne doklady a uctenky co je me,tak prosim jak ji ohlasime??dekuji pekny den
odpověď
Dobrý den,
danou problematiku upravuje § 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Návrh na zahájení správního řízení v dané věci se podává na příslušný obecní úřad.
Návrh podává vlastník dané nemovitosti. Zrušení trvalého pobytu jiné osobě vyžaduje splnění dvou podmínek.
- Zaniklo užívací právo odhlašované osoby k danému objektu – tzn. dotyčná osoba zde nemá platnou nájemní smlouvu, není vlastníkem ani spoluvlastníkem daného objektu a ani zde nemá zřízené věcné břemeno.
- Odhlašovaná osoba neužívá daný objekt – k prokázání dané podmínky můžete např. přiložit k návrhu písemnou svědeckou výpověď sousedů o tom, že dotyčná osoba v daném objetu již delší čas nepobývá a neužívá ho.
V daném návrhu je třeba uvést a prokázat, že dané podmínky jsou naplněny.
13. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
Jak z dluhu ven
Dobry den, potrebovala bych kompletne poradit co a jak. Ziji s pritelem, ktery ma velmi nepravidelne zamestnani, tudiz i velmi nepravidelne finance. Mame rocni dceru, ja jsem na materske ( 7600 kc mesicne). Nase mesicni vydaje jsou mnohonasobne vyssi nez nase mesicni prijmy. Sipo, najem, splatky dvou kreditnich karet. Momentalne dluzime dva najmy a najemni smlouvu mame do konce roku, majitel nam ji pochopitelne nechce prodlouzit. Leda ze bychom splatili dluh a na pristi rok mu dali alespon dva az tri najmy dopredu. Jeden najem cini 8080 kc. Tak jak dal?
odpověď
Dobrý den,
obávám se, že pokud se s majitelem nedohodnete na splátkovém kalendáři dlužného nájemného a na prodloužení nájemní smlouvy, nezbude Vám a Vašemu partnerovi než se přestěhovat do jiného, levnějšího podnájmu a s bývalým pronajímatelem se dohodnout na splácení dlužné částky.
20. 12. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
koupě nemovitostí
Dobry den, chtěl bych se informovat, mam exekuci nevlastním žadny nmajetek majetek a tak mi exekutor nema co zabavit, žijí z přitelkiní z kterou mam dvě dětí 2 3 roky, přítelkině ma taky exekucí , a rovněž nevlastní žadny majetek k zabavení, mame ale zajem koupit starší rodiny dum, ktery by byl psan nebo-li koupen na naše nezletile dětí pokud to je možné?, a v připadě že ano zda by bylo možné tuto nemovitost uživat a v jakem rozsahu jaka by na tento připad kdy by nehnutelnost vlastnílo nezletíle díte spadala obmezení v uživaní, po připadě podnikani na pozemku tohto majetku ve vlastníctví nezletilích osob, byl by exekutor opravněn k obmezení vlastníckych prav? děkují za odpověd
odpověď
Dobrý den,
v případě, že chcete, aby se vlastníkem zakoupené nemovitosti stalo Vaše nezletilé dítě, je nutné, aby takovýto úkon povolil soud. Tedy je nutné podat na soud žádost o povolení a schválení právního úkonu za nezletilé dítě. K dané žádosti je nutné doložit i případnou kupní smlouvu, prostřednictvím jejího uzavření by se nezletilé dítě stalo vlastníkem dané nemovitosti. Soud také může zajímat, jakým způsobem a z jakých finančním prostředků bude případná koupě hrazena, tj. původ peněz.
Pokud Vy i Váš přítel máte na svou osobu vedenou exekuci, nelze koupi dané nemovitosti financovat z Vašich finančních prostředků, neboť byste se tak dopustili krácení věřitele. Lze tedy danou nemovitost pořídit pro Vaše dítě z jiného než z Vašeho zdroje, např. z finančních prostředků Vašich prarodičů apod. Avšak jak výše uvádím, aby se majitelem dané nemovitosti mohlo stát nezletilé dítě, musí s tím souhlasit soud.
Stejně tak tomu je i v případě, že byste chtěli daný pozemek užívat k podnikání. Opět by zde musela být podána na soud žádost o schválení daného právního úkonu za nezletilého, tj. aby dané dítě jako vlastník povolil provozovat na daném pozemku živnost.
23. 5. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
Zvýšení nákladů na služby na základě čestného prohlášení?
Dobrý den, bydlím sama ve státním bytě, za rok 2013 mi byly přepočítány a následně navýšeny náklady za služby (teplá voda, voda, úklid atd.) celkem na necelých 10 tis., a to na základě petice, kterou sepsali sousedé v bytě, kde podepsali čestné prohlášení, že se mnou v domácnosti bydlí ještě další dvě osoby, což není pravda. Může bytový úřad na základě této petice zvýšit náklady na služby? A jak se proti tomuto dá bránit? Předem díky za odpověď.
odpověď
Dobrý den,
obávám se, že Vám nebudu schopen na Váš dotaz odpovědět, neboť naše poradna se na tuto problematiku nezaměřuje. Naše poradna se zabývá dluhovou problematikou a to především oblastmi jako je soudní a mimosoudní vymáhání dluhů exekuční řízení, insolvenční řízení apod.
Doporučil bych Vám se s Vaším dotazem obrátit buď to na nějakou advokátní kancelář zaměřující se na občanské právo, nebo na nějakou klasickou občanskou poradnu. Na níže uvedeném internetovém odkaze naleznete seznam občanských poraden, které jsou v Asociaci Občanských poraden.
http://www.obcanskeporadny.cz/component/option,com_poradny/Itemid,8/view,poradny/
01. 8. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
Exekuce na plat
Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce na plat. Mám přítele, který má dluh na pojištění. Byl registrován na UP. Tento týden nastoupil do práce na hlavní pracovní poměr, hrubou mzdu by měl mít něco přes 9 tisíc. Na plat mu ale skočila exekuce a podle jeho zaměstnavatele by mu mělo zbýt cca 6000 Kč. Z toho má zaplatit bydlení (bydlí na ubytovně za 4300 Kč), čili mu zbývají jen necelé 2000 na živobytí (z toho ještě hodně projezdí do práce). Přítel se z toho zhroutil, na ÚP a sociálce mu údajně řekli, že nemá na žádný příspěvek nárok. Je tomu skutečně tak? Nemá např. nárok na příspěvek na bydlení?
odpověď
Dobrý den,
výše exekuční srážky z příjmu dlužníka se odvíjí od výše jeho čistého příjmu. Dlužníkovi z jeho čistého příjmu náleží nezabavitelná částka na osobu dlužníka, která je ve výši 6188,67 Kč. Dále dlužníkovi z jeho čistého příjmu náleží za každou vyživovanou osobu 1547,17 Kč. Za vyživované osoby jsou považovány manželka a děti. Zbytek příjmu, po odečtení výše uvedených nezabavitelných částek, se dělí na třetiny. V případě, že je exekuce vedena pro nepřednostní pohledávku, jde jako exekuční srážka 1/3 z daného zbytku a 2/3 jsou ještě dlužníkovi vyplaceny. V případě, že je exekuce vedena pro přednostní pohledávku, jdou jako exekuční srážka 2/3 z daného zbytku a 1/3 je ještě dlužníkovi vyplacena.
Přednostními pohledávkami jsou především dluhy vůči státu, např. na daních, na zdravotním a sociálním pojištění apod. Dále je i přednostní pohledávkou dluh na výživném na dítě.
Nepřednostními pohledávkami jsou zejména dluhy vůči soukromým subjektům, např. dluhy za neuhrazené úvěry, půjčky či jiné finanční produkty.
Obávám se, že Vašemu příteli byl zamítnut příspěvek na bydlení z toho důvodu, že jednou z podmínek pro jeho přidělení je, že dotyčný musí mít v daném bytě, kde pobývá hlášené trvalé bydliště.
07. 11. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,
problém s bydlením
Dobrý den, jsme atypické bytové družstvo - nejedná se o byty ale o domky. Developer založil bytové družstvo, vzal si půjčku 59.000 000 Kč. Bylo nám slibováno, že můžeme získat byty do osobního vlastnictví, ve stanovách jsme však našli klauzuli, že ze 32 členů musí zůstat 20 v družstvu - přesto ČS další 4 členy pustila, je nás tedy 16. V roce 2013 se daň z nabytí nemovitosti neplatila, v roce 2014 si domky odkoupilo 7 členů. přestože ve stanovách je, že odhad, daně atd. platí kupující, předseda družstva na vyzvání FÚ zaplatil z peněz družstva 175.000. s odůvodněním, že se to zaplatit muselo. Okamžitě změnil rozpis našich plateb a chce od členů, aby měsíčně platili 1.500 Kč za tyto vydané peníze, protože prý budou problémy s bankou. Lidé toto odmítají platit, takže nám chodí upomínky jako neplatičům a je nám vyhrožováno, že banka, pokud nedostane svou částku, nám domky může zabavit. Problém je, že v kupní smlouvě doložka, že daň platí kupující, uvedena nebyla a tito lidé tedy daň odmítají platit a platíme ji tedy my, kteří si nic nekoupili. předseda jakoukoliv zodpovědnost odmítá. Co můžeme dělat? Děkuji za radu.
odpověď
Dobrý den,
doporučovala bych Vám vyhledat pomoc poradny specializované na bydlení a to např. SON ČR, což je sdružení nájemníků, kde Vám určitě kvalifikovaně poradí.
S pozdravem
04. 1. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
zamestnavatel v likvidaci
dobry den uvazuji o hypotece ale mam strach ze mi ji zamitnou protoze zamestnavatel je v likvidaci je nejaka moznost jak dosahnout na hypoteku ? muzu se domluvit s jednatelem firmy na pracovni smlouve primo pod jeho jmenem nebo nelze?existuje nejaka sance aniz bych menil zamestnavatele ? dekuji vavrek
odpověď
Dobrý den,
pokud je Váš zaměstnavatel v likvidaci, tak je zřejmé, že dříve anebo později budete bez práce. Proto bych Vám doporučovala, aby jste si prvně, než si vyřídíte hypotéku, stabilizoval Váš pravidelný zdroj příjmů, tj. nové zaměstnání. Chápu, že řešení bydlení je pro Vás rovněž priorita, ale i kdyby jste si v této fázi vyřídil hypotéku, je zde obrovské riziko, že ji nebudete mít v budoucnu z čeho hradit.
Rovněž se domnívám, že si hypotéční banka ověří údaje o Vašem zaměstnaveteli v dostupných registrech a hypotéku Vám zamítne.
S pozdravem
22. 1. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
podvodník
dobrý den chtěla bych se zeptat , Když se mi narodila dcera tak jsem začla bydlet sama bez partnera pronajala jsem si byt ale ten byt byl plesnivý vznikla mi škoda na majetku. Náš pronájemce mi poskytl jiný byt take vlhký takže vznikla zase další škoda . vše splesnivělo nemluvě o tom že moje dcera žila v zamořeném bytu plisní. Žádala jsem nahradu tu jsem nedostala a když po mě chtěl vyučtování za energie tak jsem mu je nezaplatila stím že po tom všem co nám spusobil na to nemá právo přišla jsem o vše vše bylo plesnivé nyní jsou to tři roky od toho co se stalo a ted to po mě vymahá přez právníka a ja jen chci vědět mužu se nějak bránit . Samozdřejmě tohle je jen zrychlená forma toho co se odehrálo mám by i dopisi které jsem mu zasílala a fotografie o škodě . A kdybych tedy nemohla stím už nic dělat mužu mu to aspon splácet prostě říct ano zaplatím ale splátkou a když mu to budu splácet a on stím nebude souhlasit muže mě dát k soudu . Celé mi to příjde dost nespravedlivé ale budiš
odpověď
Dobrý den,
doporučovala bych Vám,aby jste se s majitelem bytu sešla, s tím, že se chcete dohodnout na smírčím řešení celého dluhu. Předložte mu dokumentaci i s dopisy ohledně vzniklé škody. Pokud bude dluh za energie většíí, než škoda na Vašem majetku, tak se s majitelem pokuste dohodnout na splátkovém kalendáři. Pokud nebude mezi Vámi možná dohoda, můžete majitele bytu zažalovat o náhradu škody, která Vám vznikla. Pokud tak učiníte, počítejte se soudním poplatkem ( v řádu několik tisíc). Pokud pobíráte poze sociální dávky, požádejte si o osvobození od soudních poplatků na základě Vaší finanční situace.
S pozdravem
25. 1. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
Promlčecí lhůta
Dobrý den, chci požádat jako předseda Společenství vlastníků Státní pozemkový úřad o pronájem pozemku u našeho bytového domu. V tomto domě bydlíme více než 35 let. Pracovnicí Státního pozemkového ůřadu mi bylo sděleno, že musíme nejprve doplatit dlužnou částku za dobu, kdy jsme pozemek neoprávněně užívali. Neoprávněné užívání je podle ní to, že jsme přes něj vstupovali do domu a udržovali pozemek v pořádku. Nebyla schopna mi sdělit, jakou dobu zpětně budou požadovat doplatit, ani i jakou o částku se jedná. Nikdy dříve jsme nebyli na neoprávněné užívání pozemku upozorněni. Potřebovala bych zjistit, jestli má na zpětné vymáhání jakékoliv částky stát nárok a podle jakého zákona. Taky si myslím, že pokud na tohle přistoupíme, existuje nějaká promlčecí lhůta, ale netuším, jak dlouhá. Bylo mi sděleno, že pokud nezaplatíme, nebuude nám pozemek jako přídomní zahrada pronajat. Máme obavy, že by byl pronajat majiteli sousedního pozemku, který se chystá tam postavit dva bytové domy a mohl by se z něj udělat příjezdovou komunikaci na stavbu. Prosím o radu a děkuji Milena Sedlářová
odpověď
Dobrý den,
vzhledem k Vašemu dotazu bych Vám doporučovala kontaktovat některou z poraden anebo sdružení zabývající se problematikou nájemních aj. vztahů. Např. Sdružení nájemníků ČR SON. Kontakty na síť jejich poraden jsou lehce dohledatelné na internetu.Také můžete využít možnosti nahlédnutí do katastru nemovitostí, kde by jste mohla zjistit, jak je to s vlastnictvím zmiňovaného pozamku anebo s možným věcným břemenem na tomto pozemku.
S pozdravem
28. 1. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
členská práva a výpověd
dobrý den,chtěla bych se informovat, byla nařízena exekuce 2009,která byla odložena a následně zcela zrušena pro neplatnost. Exekutor postihl členská práva k družstevnímu bytu,následně práva bytové družstvo i přes odklad exekuce prý vyplatilo Vránovi,a nás neupozornilo na tento stav,v roce 2012 až 2014 byla exekuce zcela zastavena soudem,družstvo bylo upozorněno avšak v roce 2016 nám poslalo výpověd z bytu,že nejsme členy tedy členská práva neobnovilo aníž by nás upozornilo,jak se máme bránit v byte bydlíme 40 let měnili jsme okna což nás stálo 50 000,-kč je možné si stěžovat a výpověd zrušit pro neplatnost,žádné upozornění z družstva nepřišlo. Děkuji Eva
odpověď
Dobrý den
doporučovala bych Vám, aby jste se obrátili např. na Sdružení nájemníků SON, kde Vám určitě s Vaší záležitostí podrobněji vypomohou.
S pozdravem
02. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
Vymáhání dlužné částky po spoludlužníkovi
Dobrý den, mám problém. Před 2,5 roky jsme si vzali s bývalým přítelem hypotéku na koupi domu. Prvotní investici jsem do domu dala pouze já, s tím, že přítel bude splácet 70% hypotéky, toto byla ústní dohoda, ale vše je zaznamenáno v e-mailové komunikaci a on to nepopírá. Dům vlastníme napůl. Momentálně chci jeho polovinu odkoupit (již se to táhne 7 měsíců) s tím, že mu zaplatím to co uhradil na splátkách jistiny a podělím se s ním o polovinu daně z převodu nemovitostí. On chce po mě, abych tuto daň zaplatila celou a i veškeré poplatky s tím spojené. Původně chtěl problém řešit darovací smlouvou, s tím že požadoval jak uhrazení částky, kterou splatil, tak i vyvázání z hypotéky (ve své podstatě chtěl obejít zaplacení daně z nemovitosti). Tuto smlouvu jsem mu odmítla podepsat s tím, že chci vysvětlit o jaký dar se vlastně jedná, když na "jeho polovině" domu je hypotéka 1.8 mil, chce po mě peníze a ještě vyvázání z hypotéky. O tom jak se věc bude řešit se se mnou vůbec nebavil, předložil mi smlouvy, které mu jeho advokát připravil na jeho nátlak a když jsem mu je odmítla podepsat, vyhrožoval mi, že je budu muset uhradit (všechen stres, výhružky apod. nakonec skončili mým kolapsem a záchrankou). Od března nesplácí hypotéku, vše platím já (jeho část 9.500 Kč) k tomu se starám o 2 děti (alimenty jsou momentálně v řešení, prozatím posílá minimální částku se kterou já nesouhlasím). Asi před 3 měsíci jsem mu předložila kupní smlouvu, kde jsem požádala o doplnění některých údajů, jeho advokát smlouvu z 50 % prakticky předělal, aniž by vyznačil jakékoliv změny a poslal je mé advokátce s tím, že tam opravil drobnosti. Do smlouvy byly zapracovány věci se kterými nesouhlasím a vypuštěny pasáže týkající se předání domu apod. na kterých trvám. Ještě poznámka, bývalý přítel stále vlastní klíče od domu. Ještě jedna věc, prakticky 3 měsíce jsem neměla informace o splácení úvěru, kolik je peněz na účtu, který byl založen za účelem splácení hypotéky (bývalý přítel z tohoto účtu také vybíral peníze, aniž bych o tom měla tušení, na to mi odpověděl, že to bylo v pořádku, že je to jeho účet) i když jsem ho o tuto informaci co týden žádala. Informace mi poslal až po sdělení, že se mě vědomě snaží dostat do registru dlužníků. Jak mám problém řešit? Dle mého názoru, se nedomluvíme a vše skončí u soudu. Je reálné, aby soud nařídil spoludlužníkovi úhradu dlužné částky do doby vyřešení koupě domu? Ta každý měsíc narůstá. Někdy na počátku řešení problému, jsem bývalému příteli napsala, že daň zaplatím, ale to u mě přetrvával šok z toho, že mě přítel skoro zmlátil po svém ožralém návratu domů, kdy mě 3 hodiny nadával (nic si z toho nepamatuje, jak byl ožralý) i před naší společnou dcerou. Problémy s alkoholem jsou u něj dlouhodobé, tak 2x do týdne byl zcela namol. Nějakou dobu jsem byla i na antidepresivech. Další věc je, že já v současné době nejsem schopna s hypotékou cokoliv dělat (jsem na hypotéce druhá v pořadí, nejsem hlavní dlužník), chtěla bych tam dát peníze, které mám ušetřené, tak abych snížila splátky a hypotéku zafixovat na 3-leté období. Znamenalo by to pro mě měsíční úsporu ca 2-3 tis. Kč. Mohu tyto finance po spoludlužníkovy také požadovat? V domě chci s dětmi zůstat, splatit hypotéku jsem schopná, ale je pro mě problém, aby bývalý partner stále vlastnil polovinu domu a já vše platila. Již s ohledem na můj předchozí kolaps. Děkuji za případné rady, jak dále postupovat. Budu mám za ně velmi vděčná, celá situace je pro mě velmi stresující.
odpověď
Dobrý den
jako po spoludlužníkovi po Vás může chtít banka plnění splátek hypotéky, pokud ji Váš přítel nebude hradit. Co se týče celkové Vaší situace a téměř nemožnosti se nějakým způsobem dohodnout ke spokojenosti obou stran jak to bude dál, tak bych Vám doporučovala, aby jste zvážili zda by nebylo nejjednodušší dům prodat a hypotéku uhradit.
Spozdravem
10. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,
Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.
poslat dotaz