logo Charita sv. Anežky Otrokovice logo Charita

Pomůžeme Vám s dluhy!

šipka

internetová dluhová poradna časté dotazy

dotazy, které jsme již zodpověděli

dluhy a pozůstalost

dobrý den,kamarádčin manžel spáchal sebevraždu,až po jeho smrti se kamarádka postupně dovídala o jeho dluzích.Při dědickém řízení se ukázalo,že tyto dluhy jsou vyšší jak 1 350 000 korun.Kamarádka tvrdí ,že se zřekne dědictví a nebude nic platit,já jj to vymlouvám a tvrdím,že je manželka a tudíž platit bude.Jak to tedy prosím vás je? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den,

Pravdu v tomto případě máte Vy, neboť pokud dané dluhy vznikly za doby manželství, spadají do tzv. společného jmění manželů a tudíž odmítnutí dědictví zde nic neřeší, neboť už i za života dlužníka byly dané dluhy obou dvou manželů. Odmítnout dědictví a s ním i dluhy můžou pouze děti zesnulého čí případní další dědici. Obávám se tedy, že bohužel Vaše kamarádka bude muset dluhy po svém manželovi, chtě nechtě, zaplatit, neboť jsou to i její dluhy.

29. 3. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Srážky ze mzdy z důvodu exekuce

Dobrý den, nedávno jsem obdržel od soudu usnesení o tom, že na mou osobu vydává exekuci za nehrazený úvěr u mé banky. Chtěl bych se zeptat, kolik mi může exekutor strhávat z mé výplaty? Může mi sebrat celou výplatu? Jsem ženatý a mám jedno dítě.

odpověď

Dobrý den,

Exekutor prostřednictvím exekučních srážek ze mzdy vám nemůže zabavit celou vaši mzdu. Výše exekuční srážky určuje Občanský soudní řád a k němu vydané prováděcí nařízení vlády ČR č. 595/2006 Sb. Z vašeho čistého příjmu vám exekutor musí při srážkách ze mzdy ponechat 6064,66 Kč za osobu dlužníka. Dále pak 1516,16 Kč za každou vyživovanou osobu. Tou je myšleno manželka nebo manžel a děti. Zbytek příjmu je ještě dělen na třetiny. V případě exekuce za nepřednostní pohledávku jsou 2/3 zbytku ještě vyplaceny dlužníkovi a 1/3 jde jako srážka z příjmů. U exekuce za přednostní pohledávku je systém srážení opačný, 2/3 jdou jako srážka z příjmu a 1/3 je ještě vyplacena dlužníkovi. Ve vašem případě jde o nepřednostní pohledávku. Je nutné ještě dodat, že zbytek příjmu se dělí pouze maximálně do částky 9097 Kč. Pokud je zbytek příjmu vyšší, veškeré finance nad tuto částku jsou sráženy bez omezení, tudíž bez dělení na třetiny.

Pro výpočet nezabavitelné částky doporučuji online kalkulačku, kterou najdete na tomto odkazu: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-13.php   

23. 9. 2013 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Kde zjistit dluhy?

Dobrý den, Omlouvám se pokud se dotazuji na (ne)jednou již zodpovězený dotaz. Má matka si neustále půjčuje peníze a dluhy následně neplatí. Z toho výplývá značný počet exekucí, které jsme až dosud platil za svojí matku. Ta pokaždé tvrdí, že již nikomu ne dluží, nicméně se pokaždé objeví nová exekuce. Je možné někde zjisti komu a kolik má matka dluží? Děkuji za odpověď.

odpověď

Dobrý den,

doporučil bych Vám, aby si Vaše paní matka nechala udělat výpis z bankovního registru CBCB, z nebankovního registru CNCB a registru dlužníků SOLUS. Zde by mohli být informace o podstatné části závazků Vaší paní matky. Avšak je nutné říci, že dané registry nesdružují veškeré poskytovatele finančních produktu v ČR, a že tyto výpisy jsou zpoplatněny.

 

Níže přidávám internetové odkazy na formuláře pro žádost o dané výpisy:

 

CBCB:  http://www.cbcb.cz/cz/ke-stazeni-1404041405.html

 

CNCB: http://www.cncb.cz/cz/ke-stazeni-1404041405.html

 

SOLUS:  https://www.solus.cz/cs/solus-lide/solus-lide

 

Dále si může zkusit Vaše paní matka zažádat na okresním soudě, pod který spadá svým trvalým bydlištěm, o výpis všech soudních rozhodnutí vedených na její osobu. Tak by mohla získat přehled o počtu soudně vymáhaných dluhů po její osobě.

21. 3. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

Dluhy

Dobrý den, kde se mohu obrátit, abych zjistil všechny své aktuální dluhy a exekuce či návrhy? Dík předem za odpověď S pozdravem Zdenek7904

odpověď

Dobrý den,

doporučil bych Vám navštívit okresní soud, pod který spadáte svým trvalým bydlištěm a zde požádat o vyhotovení výpisu všech řízení, ve kterých figurujete jako účastník. Z daného výpisu byste měl získat přehled o všech soudních řízení vedených na Vaši osobu a to i včetně nařízených exekucí. Tento výpis by Vám měl být vyhotoven zdarma. Čekací lhůta na výpis je u každého soudu jiná. Dle spisových značek uvedených v dané výpisu si poté můžete zažádat o nahlédnutí do jednotlivých spisů daných soudních řízení.

05. 12. 2014 odpověděl/a: Mgr. Ondřej Prchlík,

exekuce

Dobrý den,chcela by som sa opytat ako by to bolo s priatelovymi exekuciami ktore má kebyze sa chceme zosobasit?je možné podpisat nejaku zmluvu před manželstvím aby ty dluhy nepresli i na mne?

odpověď

Dobrý den,

před uzavřením manželství bych Vám doporučovala návštěvu advokáta, nebo notáře, kde by jste úřední listinou např. notářským zápisem ošetřili danou situaci.

S pozdravem

10. 5. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

pojistka na blbost

Dobry den,jsem uz 5let zamestnan jako ridic MKD, na tuto praci je treba mit uzavrenou tzv.pojistku na blbost.Ted me ji zablokoval exekutor a hrozi mi ztrata zamestnani a bez teto pojistky me nikdo nezamestna jako ridice. 5 let sem splacel dluhy a ted mi hrozi ze budu opet v bludnem kruhu.Je nejake reseni primet exekutora aby toto rohodnuti zrusil?Dekuji

odpověď

Dobrý den,

mohl by jste mi prosím upřesnit Vaši situaci s pojistkou na blbost, jde o pojistku se spořením?

Děkuji.

06. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Socialní pojištění

Musím platit socialní pojištění když nejsem veden na UP ani nejsem zaměstnan. a ani nepodnikám

odpověď

Dobrý den,

hradit sociální pojištění nemusíte, ale je dobré vědět, že na základě počtu let, které jste hradil toto sociální pojištění se Vám vypočítává důchod (starobní, invalidní, Vašim dětem v případě Vašeho úmrtí sirotčí).  Samozřejmě úhrada tohoto pojištění má vliv i na výplatu nemocenské.

S pozdravem

27. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Syn dělá dluhy

Dobrý den, přibližně před 15 lety syn nadělal dluhy a odstěhoval se. Od té doby se neozval, nevím kde bydlí. Některé dluhy jsem za něj zaplatil, ale protože ho začal hledat soud a policie, zrušil jsem mu u nás trvalé bydliště, vše prošlo i soudně. Občas na jeho adresu k nám přijde upomínka s požadavkem za úhradu dluhů a nových půjček. Hrozí mi nějaká exekuce i když zde syn víc než 10 let nemá trvalé bydliště a celých 15 let o sobě nedal vědět? Nebo existuje možnost, že se opětovně k trvalému bydlišti u nás přihlásil a my o tom nevíme?

odpověď

Dobrý den,

co se t ýče nahlášení trvalého pobytu Vašeho syna k Vám bez Vašeho souhlasu, tak se domnívám, že to není možné. K dalšímu, doporučovala bych Vám, aby jste nepřebírali žádnou jeho poštu s tím, že u Vás nebydlí. každý dopis, který Vám bude doručen do schránky odneste na poštu. Pokud je ne schránce jméno Vašeho syna tak je odstraňte a pošta by již do Vaší schránky neměla jeho poštu doručovat.

Co se týče návštěvy exekutora, tak ta je možná, pokud se bude domnívat, že se na této adrese dlužník vyskytuje.

S pozdravem

28. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Odvolaní proti penále

Dobrý den mám penale na zdravotním pojištění ještě nevím kolik ale dluh sem již zaplatil. je možnost se proti rozhodntí žadosti o zamítnutí odpuštění penále odvolat ?

odpověď

Dobrý den,

proti zamítnutí žádosti o odpuštění penále se můžete odvolat. Doporučovala bych Vám, aby jste detailně vylíčil, co vedlo ke vzniku tohoto dluhu, např. narození dítěte, nemoc, ztráta zaměstnání...Že Vás velmi mrzí, že Vám daný dlu vznikl, ...

S pozdravem

29. 6. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Dítě a exekuce

Ještě se chci zeptat, když dítě nemám ve své péči, ale stará se o něj jeho matka, pouze je občas navštěvuju a na dítě ji dávam peníze v hotovosti, jak s tímto naložit, prosím o informace? Máme si spolu u právníka napsat nějakou dohodu, že jí platím peníze na dítě, nebo to musí být nařízeno soudně?

odpověď

Dobrý den,

doporučovala bych Vám, aby jste si upravili soudní cestou jak svěření dítěte do péče, tak styk s dítětem a v neposlední řadě i výši výživného na dítě.

S pozdravem.

01. 7. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

nezaplacená splátka

Prosím manžel nezaplatil splátku uvěru,jsem spolužadatelka ,muže mi banka strhnout splátku z mého učtu nebo ne ,děkuji Eva

odpověď

Dobrý den,

banka nemůže z Vašeho účtu provést srážky jen tak. Na druhou stranu však může uvalit exekuci na Vašeho manžela a i na Vás, jelikož jste spolužadatel a tím pádem i spoludlužník, a poté již může exekutor Vaš účet odstavit. Proto bych Vám doporučovala, aby jste co nejdříve dané splátky dorovnali, aby k takové situaci nedošlo.

S pozdravem

25. 7. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Vymahani alimetu od neplatice insolvence

Dobrý den..mám s expartnerem 2 nezletilé děti a soud mu před čtyřmi lety vyměřil 4000kč na obě děti..dostal se do dluhů..je v insolvenci kterou ovšem již sedm měsíců neplatí a mě dluží 20 000kč na alimentech..mám dojem že mu insolvenci zruší a já nevím jak na něm vymáhat dlužnou částku..nemá ani žádný majetek..děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den,

pokud dojde ke zrušení insolvence Vašemu bývalému partnerovi, Vaše situace co se týče vymožení dlužného výživného i řádného výživného podstatně zhorší. 

Pokud bude Váš partner pracovat, tak můžete požádat o exekuci na jeho plat. Pokud pracovat nebude a Vy sama s dětmi se ocitnete ve velmi špatné finanční situaci, je zde možnost podat k soudu návrh, aby toto výživné za něj hradili jeho rodiče. Tomuto návrhuvšak soud nemusí vyhovět a velmi pečlivě rozhodnutí zvažuje. Je to velmi krajní a ojedinělé řešení.

 S pozdravem

 

26. 7. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Konsolidace úvěru bez souhlasu ručitele

Dobrý den, pokud je to možné, prosím o Váš názor k této věci: můj přítel se u soudu při rozvodu v r. 2011 zavázal, že bude splácet společný dluh, který během manželství vznikl (jakoby místo stažené žaloby o výživné bývalé manželky, která byla nemajetná, nepracující). Manželka u tohoto úvěru figurovala jako dlužník, můj partner jako ručitel. Od té doby přítel polovinu svého platu posílá bývalé manželce na tyto splátky a žijeme "z ruky do úst", nemůžeme si kvůli tomuto úvěru vzít hypotéku na vlastní bydlení, platíme kvůli tomu zbytečně nájmy, dovolené neexistují, naše děti nejezdí na tábory atp., zatímco bývalá žena nepracuje (maximálně lehké brigády), žije v domě u nového přítele, pobírá dávky, jezdí na hory, k moři,... Letos v květnu si bývalá žena bez vědomí a souhlasu mého přítele konsolidovala tuto půjčku ještě s dalším svým úvěrem. Jen náhodou jsme se dověděli, že původní úvěr již byl splacen. Může teď ona po něm vymáhat splácení části nového úvěru (což činí)? Prosím o radu - ráda bych mu pomohla se z toho konečně "vysekat". P.S.: Jen na okraj - úvěr byl použit na umoření manželčina starého předmanželského úvěru, pak na nákup auta (které ona v opilosti nabourala a zcela zničila) a zbytek se "rozházel". Děkuji mockrát za odpověď a doufám v lepší zítřky :-) Kalašová

odpověď

Dobrý den,

pokud je již původní úvěr splacen, nelze požadovat další částky. Doporučovala bych Vám, aby si Váš přítel udělal přehled všech zaplacených splátek úvěru a porovnal tyto částky s výší úvěru. Toto měl dělat již v průběhu splácení.Na základě zjištění by potom měl kontaktovat bývalou ženu a sdělit ji tyto skutečnosti. Nejlépe doporučeným dopisem, ve kterém tento rozpis uvede. 

S pozdravem

05. 8. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Daji se dluhy z podnikani prepsat na manzela.

Dobry den, za trvani naseho manzelstvi mi vznikly dluhy z podnikani, ktere vsak nadelal muj manzel. Nas vztah neni zrovna ted nejlepsi, spis to vypada na rozvod. Daji se nejak tyto dluhy prepsat na manzela, at uz po rozvodu nebo pred? Dekuji za odpoved.

odpověď

Dobrý den,

se změnou povinného musí souhlasit věřitel. To znamené, že pokud to pro něj nebude lukrativní, tak nebude se změnou souhlasit. V praxi to znamené např. to, že pokud jste dlužník a pracujete a máte majetek a chcete přepsat dluh na manžela, který nepracuje a nemá žádný majetek, nebude věřiel se změnou osoby dlužníka s největší pravděpodobností souhlasit.

S pozdravem

20. 10. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Výživné

Dobrý večer, prosím, zda je možné požadovat na otci výživné na dítě za jeden rok zpětně, i když nebyl uveden v rodném listě jako otec dítěte, děkuji

odpověď

Dobrý den,

mám za to, že vyživovací povinnost vzniká narozením dítěte a domněnky otcovství. Výživné na dítě lze přiznat i 3 roky zpětně od doby zahájní soudního řízení o výživném.

S pozdravem

01. 11. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

je možno zrušit trvalý pobyt jednostranně

Dobrý den, doporučili jste mi v odpovědi na můj předešlý dotaz (hrozba exekuce) aby jsme zrušili dceři trvalý pobyt, ale jde to, když jiný trvalý pobyt nemá? Bydlí v pronajatém bytě,daleko od nás.Myslela jsem, že ona musí se zrušením trvalého pobytu souhlasit.

odpověď

Dobrý den,

ano, lze tak učinit, s tímto zrušením Vám pomohou na městském úřadě na úseku evidence obyvatel.

S pozdravem

25. 11. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

pujčka Provident

Dobrý den, mám pujčku v Providente na sumu 22 000 KČ z ktorej s ich urokmi je suma 40 000 KČ. Bohužel mesíc potom ako sem si pujčku sebrala ma vyhodili z práce, a prestala sem splácet pujčku čím narastli dlužne uroky, spetne si to nemožem dovolit splácat týdne ako chcu oni. a momentálne je dokopy pujčka s dlžnou částkou 60 000 KČ. Nechci se už zadlžovat ale bohužel se s nimi nedá dohodnout na mesíčným splácení nízke částky, za všetko si tahaju uroky z prodlení. Chcela by som si tu pujčku previest do nejake banky ale neviem či to pojde.

odpověď

Dobrý den,

co se týče Vašeho dluhu u společnosti Provident, doporučovala bych Vám, aby jste napsala na společnost Provident žádost o splátkový kalendář, kde přesně uvedete částku, kterou budete pravidelně měsíčně splácet.

Pokud Vám společnost Provident nevýjde vstříc, i tak dodržujet tyto splátky, tak, aby docházelo k umořování Vašeho dluhu. Společnost je povinna tyto peníze přijmout. Na každou splátku dluhu napište splátka jistiny, což je základní dluh, od kterého se počítají úroky, tzn. čím menší je jistina, tím menší jsou úroky dluhu.

Co se týče převedení dluhu do banky, to bych Vám nedoporučovala, jelikož by jste se ještě více zadlužila. Banka Vám ani žádnou půjčku pravděpodobně nenabídne, jelikož jste bez zaměstnání a bez příjmu. 

S pozdravem.

14. 12. 2016 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Dluh za Paušál

Dobrý den. Máme s přítelkyní problém,který nevíme jak vyřešit. Přítelkyně je plnoletá a ještě studuje na střední škole.Žijeme spolu u mě,ale trvalé bydliště má u rodičů.Přítelkyně má u společnosti T-mobile 3 telefonní čísla.Jedno je její,druhé využívá její matka a třetí její otec.Bohužel jsou všechny na její jméno a rodiče přestaly platit.Paušální služba tak zanikla a jejich mobilní čísla byly převedeny do stavu dobíjecích karet. Dluh činí zhruba 5500 korun.Jenže to si s přítelkyní nemůžeme dovolit zaplatit.Samozřejmě by jsme byly rádi,kdyby si dluh zaplatily její rodiče.I když je k tomu nemáme jak přinutit. Předem děkuji za vaší odpověď Pan K.

odpověď

Dobrý den

bohužel pokud jsou všechna telef. čísla psaná na Vaši přítelkyni, je to její dluh. Doporučovala bych Vám, aby jste se s telefonní společností spojili co nejdříve a navrhli jí splátkový kalendář na výši, kterou si můžete dovolit. V této žádosti můžete rovněž vysvětlit důvody vzniku tohoto dluhu...

Závěrem se můžete pokusit s rodiči Vaší přítelkyně domluvit na splátkách tohoto dluhu.

S pozdravem

01. 2. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Splátky dluhu

Dobrý den, jsem matka samoživitelka. V minulosti jsem byla s dětmi v azylovém domě. Nyní se mi konečně podařilo si najít vlastní bydlení. Nicméně mě začínají dohánět dluhy z minulosti. Dlužím předevšímu dopravního podniku a poplatky za komunální odpad. V současné době spolupracují s úřadem práce na rekvalifikaci, jelikož mám pouze základní vzdělání a nedávno mi skončila rodičovská dovolená. Takže příjem ze zaměstnání nemám. Po zaplacení povinných výdajů mi tedy moc prostředků nezbyde. Chtěla jsem začít splácet. Ale minimální výše splátek je pro mě neúnosná. Nevím, jak z dluhové pasti ven. Potřebovala bych vědět, zda je stanovena nějaká minimální výše splátky, kterou můžu dát (jestli když začnu alespoň něco splácet, je to implulsem pro zastavení právního vymáhání), jestli bych mohla zažádat o osobní bankrot, když nemám příjem ze zaměstnání a jestli je někde možnost zjistit všechny dluhy. Děkuji

odpověď

Dobrý den,

co se týče minimální výše splátky, tak ta není v zákoně stanovena, proto bych Vám doporučovala splácet alespoň nějaké splátky.Pokud budete svůjj dluh splácet, i tak můžou dát společnosti, u kterých tyto dluhy máte, návrh na soudní vymáhání těchto dluhů.

O osobní oddlužení můžete zažádat po splnění zákonem stanovených podmínek. Jedna z nich je mít příjem na úhradu minimálně 30% výše dluhů + odměny insolvenčnímu správci. Mezi tento příjem se počítá i darovací smlouva, kterou se Vám dárce zaváže hradit chybějící příjem po dobu Vašeho oddlužení.

Závěrem, co se týče zjištění Vašich dluhů, doporučovala bych Vám napsat na soud, pod který spadáte trvalým pobytem, žádost o sdělení, ve kterých soudních řízeních figurujete. Do této žádosti napište své jméno, trvalý pobyt, doručovací adresu a rodné číslo.

S pozdravem

 

20. 3. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Neoprávněně přiznaný dluh

Dobrý den, obracím se na vás pro radu, jak řešit neoprávněně přiznaný dluh. Jedná se o platby za odpad za dceru. Poplatky platím za dceru pravidelně od doby, kdy byly zavedeny. Před 8 lety si můj manžel dceru, kterou jsem měla z předchozího manželství, osvojil. Došlo k výmazu původního rodného listu a dceři byl vystaven nový s novým příjmením a rodným číslem. A od té doby nastal problém. Při každé platbě za odpady mi úřednice oznámí, že dcera dluží asi 50 kč. Vysvětlím jí, že žádný dluh není, což doložím potvrzeními o zaplacení. Úřednice to pochopí a odkáže mě na technické oddělení, aby se provedla oprava v systému. Jenže k tomu nedojde, což zjistím zase za rok. Takhle to chodí celých 8 let. Chodím po kancelářích a pořád dokola vysvětluji situaci a stále je tam dluh. Prostě nedokáží ukončit jedno období s jedním rodným číslem a jménem a pak plynule navázat na nové údaje. Není přece možné, aby byl dceři neoprávněně přiznán dluh, který neexistuje jen kvůli neschopnosti lidí. Prosím, můžete mi poradit, jak postupovat, na koho se obrátit. Děkuji za odpověď

odpověď

Dobrý den,

doporučovala bych Vám, aby jste se obrátila přímo na vedoucího daného odboru a to doporučeným dopisem. V tomto dopise bych Vám doporučovala popsat celou situaci s tím, že jej vyzýváte, aby byla sjednána náprava a o této nápravě si přejete být písemně např. do 30 dnů informována. Dále bych  v tomto doporučeném dopise požadovala sdělení, jak se bude postupovat, pokud tato náprava nebude sjednána a daná situace se bude za rok opakovat. Kopii dopisu si uschovejte včetně dané odpovědi a ústřišku od poslání. 

Závěrem, mám za to, co neurgujete přímo adresně vedoucím, to se efektivně neřeší.

S pozdravem

26. 4. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Splácení od nebankovní společnosti

Dobrý den, v minulosti jsem si půjčil od nebankovní společnosti, bohužel jsem nesplácel. Asi po 3 měsících jsem jim začal splácet co jsem mohl z výplat, ale společnost předala dluh inkasní společnosti, která i přes to, že každý měsíc posílám co mohu a zaplatil jsem již polovinu dluhu, tak i nadále navýšili dluh, že prý náklady právního zastoupení. Mohu se zeptat zda to mohou takhle navyšovat i když posílám každý měsíc částku 2400. Přičemž dluh je teď ve výši 8528,- Děkuji za odpověd

odpověď

Dobrý den,

co se týče navyšování dluhu, tak to většinou společnosti dělají. Otázkou je, co máte ujednáno ve smlouvě a co jste podepsal. 

Doporučovala bych Vám, aby jste si smlouvu řádně pročetl, a pokud v ní naleznete rozpor v postupu při porušení splátek, tak na to společnost upozorněte, nejlépe doporučeným dopisem.

S pozdravem

11. 5. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Je trestný cin splaceni pujcky po sjednane dobe splatnosti?

Dobry den, pred 2 lety jsem si pulcila penize na pul roku od soukrome osoby. Mam dum a nejake pozemky. Na mem majetku jsou 3 exekuce, ktere splacim. Tvori cca 1/4 majetku. Pujcku jsem nebyla schopna splatit v terminu. Nicmene jsme se po dlouhych diskuzich domluvili s veritelem na splatkovem kalendari. Nicme pak nakonci min. roku ale chtel abych platila jednou tolik. Ja jsem rekla ze nemuzu a on mi zacal vyhrozovat trestnym cinem podvodu a policii. Dluh je po splatnosti a ja ho uznala. Jiz jsem uhradila cca 30% dluhu. Nicmene nejsem schopna platit jim dane splatky. Takze to poslu vzdy 1x za 2 mesice. Na me majetkove pomery se me veritel neptal. A i s touto pujckou me exekuce a tento dluh tvori neco pres 1/4 majetku. V dobe sjednani pujcky jsem mela malou vyplatu cca 8t mesicne plus prijmy jako osvč - provize. V mesic sjednani by ma 1 provize pokryla 1/3 pujcky. Lze to kvalifikovat jako trestny cin podvodu? Dekuji

odpověď

Dobrý den,

co se týče posouzení, zda jste se dopustila trestného činu, tak vzhledem k tomu, že nemám všechny informace, nemohu posoudit, zda jste se jej dopustila.

Nicméně, pokud má věřitel takový názor, může se obrátit na Policii ČR, pokud tak neučinil, může jít z jeho strany o určitý druh nátlaku. Vám bych však doporučovala, aby jste v rámci svých možností hradila i nadále tyto splátky.

S pozdravem

11. 5. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

jak zjistit zadluženost pozemku daněmi

Dobrý den, jak zjistím zda je pozemek zadlužen či ne. Jde o pozemky o kterých jsme nevěděli že jsou psané na dědu který umřel před 15.Lety. Potřebovali by jsme zjistit zda tyto pozemky nejsou zadlužené když se za celou tu dobu za ně neplatily daně. Jde o Pozemek na Slovensku. Děkuji

odpověď

Dobrý den, 

co se týče zadluženosti těchto pozemků, obraťte se na katastr nemovitostí a FÚ na Slovensku s žádostí o sdělení.

S pozdravem

29. 6. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Alimenty na obstavený účet

Dobrý den, bývalý manžel neplatí alimenty už osm měsíců. Ještě v době manželství mi byl kvůli jeho dluhu z podnikání obstaven účet. Teď mi vyhrožuje, že jestli nestáhnu oznámení z policie, zašle celou dlužnou částku na tento obstavený účet. Když ho poslechnu, budu muset na policii říct, že mi vše uhradil, když ho neposlechnu, přijdu o všechny peníze a on si uhradí část dluhu? Pracuje tzv. na černo, má bydliště na obecním úřadě, ale teď si koupil nové auto. Nouzí netrpí, je to skutečně tak že je mimo systém a nikdo na něj nemůže? Děkuji předem za odpověď

odpověď

Dobrý den,

určitě bych Vám doporučovala oznámit bývalému manželovi to, aby Vám dlužné výživné poslal složenkou. Poté, co toto dlužné výživné dostanete zajdete s ústřiškem na policii a tuto skutečnost zde oznámíte. Bývalému manželovi by jste měla rovněž sdělit to, že jde z jeho strany o vydírání, které budete muset nahlásit napolicii. Pokud by vám peníze uhradil na účet, tak je musí označit jako úhrada dlužného výživného a na základě toho by se požádalo o vyjmutí peněz z jeho exekuce ( pokud by Vám byly sraženy). Pokud je neoznačí a budou sraženy, tak má dluh na výživném stále.

Pokud na policii sdělíte, že Vám peníze nedluží, dopustíte se podvodu na úkor nezletilého.

S pozdravem

24. 7. 2017 odpověděl/a: Bc. Zuzana Mikulášková,

Nebojte se zeptat a pošlete nám svůj dotaz, jsme tu pro Vás! Pokud máte problémy s dluhy, chcete pomoci s oddlužením nebo hledáte informace o dluhové problematice.

šipka poslat dotaz